Ümit Kızlar İlk Hazırlık Maçını Kaybetti

Ümit Kızlar Milli Takım Aday Kadrosu ilk hazırlık müsabakasında Beylerbeyi Spor Kulübü Genç Takımı’na mağlup oldu.

umit-kiz-beylerbeyi-kapak-30052014

Avrupa Şampiyonası öncesi İstanbul Kampına devam eden Ümit Kızlar Milli Takım Aday Kadrosu ilk hazırlık müsabakasını 30 Mayıs Cuma günü Ahmet Cömert Spor Salonunda, Beylerbeyi Spor Kulübü Genç Takımı ile yaptı. Milliler çekişmeli geçen maç sonucunda sahadan 48-51’lik skorla mağlup olarak ayrıldı.

Millilerimiz Büşra Akbaş, Sinem Ataş, Doğa Comba, Sehernaz Çidal, Hülya Çoklar beşiyle müsabakaya başladı. Müsabaka başından itibaren çekişmeli ve kıran kırana geçen mücadelede konuk Beylerbeyi hızlı hücumlar ve pota altından ekstra pas sonrası skor üretirken, Millilerimiz rakibin müdafaadaki hatalarını affetmeyerek dışarıdan bulduğu boş atışlarla skor üretmeye başladı. Özellikle 3 sayılık atışlardaki isabetlerin üzerine pota altından bulduğu skorlar da eklenince konuk Beylerbeyi ilk periyodu 14-17 önde kapatırken, Ümit kızlarımız devreyi 33-30’luk skorla üstün kapatarak soyunma odasına girdi.

İkinci devrede her iki takımda müdafaada ağırlığını sahaya koyunca çekişme daha da arttı. Her iki takım da skor üretmekte zorlanırken Millilerimiz pota altından kaçırdığı atışlar sonrasında içeriye penetre ederek sayı bulabildi. Bu periyotta kızlarımızın inatçılığı ve hırsı Milli forma altında başarı yakalamak için ne kadar istekli olduklarını gösterdi. Son periyotta Beylerbeyi baskılı savunmaya başlamasına rağmen başta yapılan hatalar sonrasında preslerden rahat çıkan kızlarımız yakaladığı son atışları kaçırıp rakip takımın son atışlardaki üstünlüğü sonrasında müsabakadan Ümit Kızlar Milli Takım Aday Kadrosu 48-51’lik skorla mağlup olarak ayrıldı.

umit-kiz-beylerbeyi-30052014-11

 

Maçın ardından Ümit Kızlar Takımı Antrenörü Erman Okerman şöyle konuştu:

“Öncelikle planladığımız iki nokta vardı bu maç için. Birincisi kadroyu oluşturabilmek adına oyuncularımızı görebilmek, çalıştığımız şeyleri sahada ne kadar uygulayabildiklerini görmek. İkincisi ise maç temposunda olmadığımız için ilk hazırlık maçımızda o tempoyu yakalamaktı. Rakip bu anlamda bize çok iyi bir idman verdi. Hem tempo adına, hem de oyuncularımızın bu tempo içerisinde maç atmosferinde neler yaptığını görme şansımız oldu.

“Bütün oyuncularımıza da eşit süre vermeye çalıştık. Kesinlikle ilk maç için artılarımız eksilerimizden fazla. Birçok planladığımız şeyi sahada en azından yapma gayreti içerisinde olan bir takım vardı. Yanlışlardan ziyade doğruları yapmaya çalışırken hatalarımız vardı. Bunlar da son derece normal.

“Maçın ikinci devresinde rakibimizin yapmış olduğu zone press ve zone müdafa kısımlarındaki problemlerimizden ötürü hücumda sıkıntı yaşadık. Bunu da çok normal karşılıyorum ki zone offence ve zone press çıkışlarındaki çalışmalarımız henüz daha olmadı. Ama adam adama kısmında oldukça iyi bir performans gösterdiğimizi düşünüyorum.

“Oyuncularımız mücadele kısmında çok iyi mücadele gösterdi. Bu şekilde 1-2 tane daha hazırlık maçını oynadıktan sonra, ilk resmi hazırlık turnuvası olan Fransa’ya da daha hazır gideceğimizi ümit ediyorum. Kadroyu belirlemek adına da tüm oyuncularımızı görme şansımız olacak. Beylerbeyi Spor Kulübü’ne gösterdikleri performanstan ötürü, galibiyetlerini tebrik ediyor ve onlara teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

umit-kiz-beylerbeyi-30052014-13

Beylerbeyi Spor Kulübü Antrenörü Emre Tural:

“Ölü sezon dönemine geçmiş olmamıza rağmen 2014-15 sezonu kurgusunu oturtabilmek amacı ile antrenmanlara devam ediyoruz. U20 takımının daveti ile bugün keyifli bir maç gerçekleştirdik. Iki takım adına da katkı verdiğini düşünüyorum. U20 takımı koçun kurmak istediği takıma yakın. Turnuva dönemine kadar ciddi reaksiyon alacağını düşünüyorum. Takım içinde var olma istekleri ve taşıdıkları formanın hakkını en iyi şekilde yansıtacaklarını düşünüyorum.

“Maça gelince, takım yapımız gereği hızlı hücum organizasyonları sonuca ulaşmaya çalıştık. Ciddi bir müdafaa direnci ile karşılaştık. Maçı uzun süre geriden takip ettik. Üçüncü periyodun son 5 dakikası ve son periyotta zone’a dönmemiz ve çalınan toplar sonrası bulduğumuz Fastbreak sayıları ile maçı dengeledik. Maçın dönüm noktalarında yarı saha pres opsiyonuna başvurduk. Zaman zaman sonuç da aldık.

“Ancak genele baktığımızda son derece inatçı, akıllı, rotasyonu yüksek ve basketbol içi sertliği olan bir takıma karşı mücadele ettik. Takımım adına öğretiler edindiğimiz değerli bir maçtı. Sporcu kardeşlerime, antrenör Erman Okerman’a ve idareci Engin Gönültaş’a davetlerinden ötürü teşekkür eder, turnuva döneminde başarılar dilerim. Kulüpler olarak, Ay-Yıldız taşıyan formaya her zaman her koşulda destek olmalıyız.”

umit-kiz-beylerbeyi-30052014-1

Türkiye: Büşra Akbaş  9 Sayı, Merve Alkış  3 Sayı, Sinem Ataş  3 Sayı, Cansu Köksal  7 Sayı, Pelin Derya Bilgiç  5 Sayı, Sehernaz Çidal  2 Sayı, Emine Eda Çulha  5 Sayı, Yeliz Doğan  4 Sayı, Hülya Çoklar  3 Sayı, Deniz Doğan  1 Sayı, Nurcan Başaran  6 Sayı, Doğa Comba

Beylerbeyi: Can Akyol  1 Sayı, Şafak Dayanç  2 Sayı, Ahmet Tutuş  6 Sayı, Ege Köprülü  2 Sayı, Utku Cinsan  2 Sayı, Utku Ersan  4 Sayı, Efe Nadir  10 Sayı, Ata Karahan  4 Sayı, Kutay Kahraman  10 Sayı,  Mertcan Yardımcı  4  Sayı, Hayri Gümüş  6 Sayı, Kaan Külah


Comments are closed.