BASIN AÇIKLAMASI


BEYLERBEYİ SPOR KULÜBÜ BASIN BÜLTENİDİR

 Bu nasıl bir ‘’başkan’’ ??

Geçtiğimiz Pazar günü stadımızda Siirtspor’u ağırladık. Başkanları Tanju Çolak da misafirimizdi. Kendisine şeref tribününde ayrılan koltuklarda  değil, sahaya en yakın nokta olan, saha gözlemcisi ve federasyon temsilcisinin yanında oturdu.Eski futbolcu kimliğine gösterilen saygıdan dolayı kimse bu duruma  itiraz etmedi.Maç başlar başlamaz, hakemin yakınlara geldiği her fırsatta hakemle diyaloga girmeye çalıştı.’’Maçın hakemine ‘’Olguncuğum’’  hitabıyla tavsiye,kritik ve uyarılarda bulunmaya devam etti. Kendisinden  ‘’Başkan’’ gibi davranmasını, eğer davranmayacaksa misafir takım seyircilerinin bulunduğu tribüne gitmesini isteyen bazı yönetici ve seyircilerle münakaşa edip,burada bile dile getirmek istemediğimiz ilişkilerini işaret ederek  tehdit etmiş, sıfatını karıştırarak çevresinde görev yapan emniyet mensuplarından bu kişilerin alınması taleplerinde dahi bulunma cüretini  göstermiştir.Bilahare,hakemin ikinci sarı karttan bir oyuncusunu ihraç etmesinden sonra elindeki su şişesini sallayarak hakeme hakaretler yağdırmaya devam etmiştir.Bu halini gördükten sonra seyirci kendisini artık alaya almaya başladığında da, temsilcinin de yol göstermesiyle şeref tribününü terk etmiştir.

Doğal olarak spor yöneticilerinin spor adap ve ahlakına uygun olmayan tavır ve davranışları sadece kendi karakter özelliklerini ortaya çıkarmakla sınırlı kalmıyor maalesef. Seyirciyi kışkırtan bu hareketler, takımımızın 1-0 galibiyetiyle biten maçın sonunda seyirci hareketine dönüşmüştür. Soyunma odasına giderken, futbolcular arasında önce karşılıklı atışmayla başlayan itiş kakış sahaya giren kulüp yöneticilerimiz tarafından engellenmeye çalışırken, 100 ü aşkın misafir takım seyircileri tellerin üzerinden aşarak, daha sonrada tel örgüleri kırarak sahaya girmiştir. Yaşanan büyük arbedede bir tek Beylerbeyi taraftarı yoktur. Kulüp yöneticilerimizin büyük sağduyusu ve çabasıyla seyircilerimizin  sahaya girmesi engellenmiş, olayların emniyet güçlerinin dahi önleyemeyeceği noktaya gelmesi engellenmiştir. Spor alanlarına yakışmayan bu olayın bizce tek müsebbibi olan bu ‘’başkan’’, bir gün sonra bir tv kanalında katıldığı magazin programını bu yarattığı kaosu örtmek ve 100 yıllık kulübümüzü suçlamak için kullanma basitliğine dahi bürünmüştür.Sırtında darp izleri bulunan bir futbolcusun fotoğrafını kullanarak, ‘’bu nasıl bir iştir,hem yendiler hem dövdüler’’ gibi ancak kendisine yakışacak haksız ithamlarla kulübümüze leke atmaya çalışan bu başkanı tüm kamuoyu önünde gerçekleri hem de hiç tahrif etmeden anlatarak kınıyoruz.Yönetimimizdeki son üç yılda bugüne kadar onlarca misafir takım tesislerimizde ağırlanmış,bu maçın dışında sadece bir maçta  saha içinde bir olay yaşanmıştır.Ne enteresandır ki, söz konusu iki maçı da takımımız galibiyetle tamamlamıştır.Sahasında kaybettiği  bir çok maç bulunan kulübümüzün bu maçlardan sonra  hiçbir olumsuz rapora konu olmamış  olması da bu ‘başkanın’ haksız ithamlarını çürüten bir gerçektir.

Bu arada dürüstçe belirtmek isteriz ki yaşanan arbedede bazı futbolcularının darp edilmiş olması doğaldır. Futbolcularımızdan sadece ağır darba uğramış olan üçünün aldıkları yaralar tıp merkezlerince raporlanmış, ayrıca bir yöneticimiz de ciddi şekilde darba maruz kalmıştır.Herkes emin olmalıdır ki, yaşanan bu vahim ortamda bu kadar az bir zarar ile çıkılmış olması mucizedir.Bu olayın bu kadar hafif atlatılmasının en etkin iki sebebi, Beylerbeyi spor yönetiminin tüm çabasını göstererek seyircisine hakim olması ve emniyet güçlerinin olaya soğukkanlı ve başarılı müdahalesidir.Bu arada emniyet güçleri ve yöneticilerimiz tarafından birisi bıçaklı, diğeri de nacaklı iki misafir takım seyircisi etkisiz hale getirilmiş, bunlardan en az birisi emniyet tarafından alıkonulmuş ve hakkında işlem yapılmıştır ki bu durum da emniyetten araştırılabilir.

Umut ediyoruz ki, tüm yaşananlar takip edilebildiği kadarıyla hakem ve temsilci raporlarında tüm çıplaklığıyla yansımıştır. Bir veya iki futbolcumuza yaşanılan bu olaya, kendilerini koruma amaçlı da olsa fiili olarak katıldıkları için ceza gelmesi de muhtemeldir. Ancak, federasyon temsilci ve gözlemci raporları ile hakem triosunun vereceği raporlar doğrultusunda federasyonumuzun alacağı adil kararın nekadar haklı olduğumuzu ve dolayısıyla bu ‘başkan’ın beyanlarının ne kadar haksız ve sahte olduğununu göstereceğine inancımız tamdır. Başkanlarının yarattığı olumsuz ortamda çıkan bu olaylar sonucunda Siirt sporun gerek futbolcu gerekse seyirci cezası açısından çok daha ağır yaptırımlara tabii tutulacağı spor kamuoyu tarafından da kısa süre sonra görülecektir.

Bu ‘’başkan’’ ve benzerlerini esefle kınarken, ayrıca kendisine kamuoyu önünde sormak istiyoruz. Kendisinin Siirtspor ‘a başkan olmak için bu güzide şehrimiz ile ne alakası bulunmaktadır. Futbol  ile yakınlığı  olanlar bilirler ki, genellikle şehir takımlarında başkanlık görevi üstlenenler  o şehrin tanınan simaları veya o şehirde yatırım yapan önemli iş adamları olurlar. Oğlunu menajer, kardeşini de antrenör olarak atamış bu başkanın hangi yerel özellikleri kendisini bu kulübümüzü başkan sıfatıyla temsil etmeye itmiştir. Kendisi hayatında kaç kez  Siirt’e gitmiştir, ayrıca başkan olarak Siirtspor’a ne katacağını veya bu ilişkiden ne kazanım beklediğini merak etmekteyiz. Golcülük alanında gerçekten Türk futbol tarihinde önemli yeri olan bu zat, futbol kamuoyunun yakından bildiği üzere bu önemli özelliğine rağmen formasını giyme şansı bulduğu en güzide kulüplerimizden ikisi tarafından da içselleştirilememiştir. Hatta dedikodular bu kişinin bu kulüplerin kapılarından içeri dahi giremediği yönündedir. Umuyoruz, bu duruma sebep olan karakter özellikleriyle başka bir güzide kulübümüz olan  Siirtspor’a da bundan böyle de büyük zararlar  vermez.

NOT : Konu ile ilgili görseller iletişime geçmeniz halinde ivedilikle gönderilecektir.


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.